Pre rodičov - október 2023

Ako bolo v škôlke?

Objímete si dieťa a so širokým úsmevom sa pýtate, ako si sa dnes mal v škôlke?"Dobre," pokrčí plecami. "A čo ste robili?" "Hrali sme sa," povie ledabolo a ďalej nič. "A ako ste hrali?" "No všelijako," koniec rozhovoru.
Tak, zase ste sa dozvedeli veľké nič.
Ale oni nám to naozaj nerobia naschvál. Sami sme si na vine - aká otázka, taká odpoveď. Pýtania typu "Ako bolo?, "Čo si robil?" sú veľmi všeobecné, príliš široké. Naši škôlkari v tej chvíli nevedia, čo by vlastne mali povedať, preto radšej volia vopred naučenú frázu: "Dobre."
Ak chceme aspoň niečo zistiť, treba trošku nášmu škôlkarovi pomôcť, aby sa s nami podelil o svoje zážitky a otázku postaviť inak. Najmä byť konkrétnejší. Napríklad:
1/ Ako sa ti dnes páčilo v škôlke? Akú známku by si dal od 1 do 5. Prečo?
2/ Čo ste mali na obed? Čo ti najviac chutilo? Čo by si robil, keby vám tety kuchárky navarili húsenicovú polievku alebo puding so žabacími stehienkami?
3/ Čo ťa dnes rozosmialo?
4/ Bol dnes niekto v škôlke smutný? Kvôli čomu? Čo si urobil, aby si mu pomohol? A ostatní?
5/ Pohádal sa dnes niekto v škôlke? Ako to vyriešili?
6/ Čo by si rád robil v škôlke a teraz sa nedá (alebo nemôžeš robiť)?
7/ Čo by si radšej v škôlke robil? Kreslil alebo spieval a tancoval? Prečo?
8/ Keby si bol zajtra ty pani učiteľka, čo by deti robili a ako by sa hrali?
9/ Keby bola tvoja pani učiteľka zvieratko, aké zvieratko by to bolo a prečo?
10/ Počúvali ste dnes nejakú rozprávku? Porozprávaj mi ju.
11/ Ktorú rozprávku máš radšej? Medovníkovú chalúpku alebo O siedmich kozliatkach?
12/ S kým sa najradšej hráš? Kto je tvoj najlepší kamarát/kamarátka? Prečo? Pri akej hre máte najväčšiu zábavu?
13/ Keď by si si zajtra zobral do škôlky svoju najobľúbenejšiu hračku, komu by si ju požičal? Je niekto, komu by si ju nepožičal? Prečo?
14/ Keby tvojmu kamarátovi niekto zobral hračku, čo by si urobil?
15/ Kto mal dnes oblečenú červenú/modrú/ružovú farbu?
16/ Napočítaj 5 kamarátov, ktorí majú hnedé vlasy.
17/ Keby si mohol mať nejakú super moc, ktorú by si si vybral, ktorá by sa ti zišla v škôlke? Prečo?